Diamenty są najtwardszymi minerałami występującymi na ziemi. W rankingu minerałów w tzw. skali twardości Mohsa diament zajmuje pierwsze miejsce. Skala ta została ustalona w oparciu o łatwość zarysowania danego minerału. Według niej diament daje się zarysować tylko innym diamentem. Minerały tego rodzaju są częstym elementem drogiej biżuterii, szczególnie często spotykane są w pierścionkach i obrączkach ślubnych.
Czym są karaty?
Z pewnością niejeden raz zdarzyło się nam zastanawiać nad tym czym są karaty. Otóż karaty to jednostka miary masy kamieni szlachetnych. Od roku 1913 przyjęte jest, że masę kamieni szlachetnych podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku w karatach metrycznych (ct).
Czym różni się brylant od diamentu
Może wydawać się, że te dwa słowa są synonimami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę czym różni się brylant od diamentu. Otóż chodzi tu o szlif.. Brylantem nazywamy diament o szlifie brylantowym. Surowy nieoszlifowany rodzaj est matowy. Dopiero po obróbce przez szlifierza można podziwiać brylancję diamentu. Zjawisko to polega na odbiciu i rozszczepieniu światła wpadającego do środka minerału. W zależności od tego jak był szlifowany dany model tak będzie zachowywać się światło, wpływając na jakość kamienia szlachetnego. Przy zbyt płytkich szlifach będzie odbijać się od powierzchni zewnętrznych, co sprawi, że diament będzie się wydawał matowy. Zbyt głębokie szlify natomiast sprawiać będą, że będzie on ciemnieć.
Klasyfikacja szlifu brylantu
Funkcjonuje klasyfikacja szlifu brylantu. Posiada ona cztery stopnie: słaby, średni, dobry i bardzo dobry. Każdy z nich odpowiada jakości szlifu, jakim poddany został diament.
Słaby szlif sprawia, że brylant będzie sprawiać wrażenie matowego, spowodowane jest to faktem, że większość promieni światła ucieka na boki i w dół kamienia. Specjaliści odradzają wybór tego typu brylantów. Brylanty o szlifie średnim ze względu na mniej dokładne i nieregularne szlify nie odbijają światła tak dobrze jak te, które mają szlif dobry i bardzo dobry. Zdaniem specjalistów takie brylanty są akceptowalnym wyborem, kiedy mamy ograniczony budżet. Brylanty o poziomie szlifu dobry charakteryzują się tym, że odbijają większość promieni światła od swojej powierzchni. Zdaniem ekspertów jest to świetny wybór ze względu na poziom brylancji i bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Ostatni, najwyższy poziom szlifu - Bardzo dobry, dzięki idealnemu odbijaniu promieni światła i wysokiemu poziomowi brylancji kamienie szlachetne z tego typu szlifem posiadają tzw. “wewnętrzny ogień”. Szlif na poziomie bardzo dobrym oddaje prawdziwe piękno brylantu. Eksperci bardzo rekomendują kamienie szlachetne tego rodzaju. Jednocześnie należy wiedzieć, że za wysoką jakością idzie równie wysoka cena.
Barwa diamentu
Barwa diamentu jest określana przez specjalną skalę. Zasada jest taka, że im bielszy diament tym jest droższy. Skala barwy opiera się na określeniu jej za pomocą liter alfabetu. Tak na przykład “D” oznacza najwyższy poziom bieli a “Z” przyciemnioną barwą. Im wyższa litera na tej skali tym oznacza lepszą barwę diamentu.
Diamenty jako wyjątkowo cenne kamienie szlachetne są szczególnie doceniane przez jubilerów. Wbrew temu co może się wydawać, aby dobrze ocenić diamentu należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które decydują o jego jakości i wartości. Na przestrzeni lat udało się wypracować skuteczną metodę oceny diamentów pod wieloma względami, która pozwala dzisiaj jednoznacznie stwierdzić jak cenny jest konkretny okaz.