Jaki prezent na chrzest powinna dać chrzestna? Kilka porad

Zostaniesz matką chrzestną i zastanawiasz się, jakie obowiązki niesie za sobą ten zaszczytny tytuł? Chrzestna powinna przede wszystkim uczestniczyć w duchowym życiu dziecka i być przy nim podczas najważniejszych wydarzeń w jego życiu: chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania czy ślubu. Wielu rodziców wybiera na chrzestnych najbliższe sobie osoby: rodzeństwo lub przyjaciół. Dzięki temu są oni obecni na co dzień, służą radą i pomocą oraz utrzymują z pociechą serdeczne kontakty. Jednak pierwszym Twoim obowiązkiem będzie uczestnictwo w uroczystości chrztu, gdzie oficjalnie zostaniesz mianowana chrzestną. Z tej okazji warto kupić przyszłemu chrześniakowi albo chrześniaczce gustowną pamiątkę.

Możesz kupić taki podarek, na jaki Cię stać

Według ogólnie przyjętego zwyczaju to właśnie chrzestna i chrzestny dają dziecku najbardziej okazałe prezenty. Jeśli finanse jednego z nich na to nie pozwalają, chrzestni często łączą siły i kupują jeden, wspólny podarek albo dwa skromniejsze. Zwykle największy problem sprawia dopasowanie prezentu do oczekiwań rodziców dziecka. Upominki od chrzestnych często wpisują się w religijny wydźwięk uroczystości, ale warto najpierw skonsultować z opiekunami malucha, czego najbardziej potrzebują oni i ich pociecha. Oczywiście pierwszym i najważniejszym prezentem od matki chrzestnej jest jej zgoda na pełnienie tej funkcji, a kolejnym – ubranie dla dziecka albo biała szatka. W zależności od regionu chrzestna kupuje cały zestaw ciuszków lub ozdobną szatkę z wyhaftowanym imieniem malucha i datą chrztu. Jednak mimo tego dobrze jest, gdy pociecha ma jeszcze jakąś inną pamiątkę z tego szczególnego dnia, która wraz z upływem lat zyskuje wartość nie tylko sentymentalną. Co się sprawdzi?

Najlepszym rozwiązaniem są uniwersalne prezenty

Istnieją upominki, które będą idealne zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca – wszystkie możesz znaleźć w naszym sklepie E-Azur. Są to na przykład srebrne obrazki z wizerunkiem aniołów albo Świętej Rodziny, które można powiesić nad łóżeczkiem dziecka. Ich ponadczasowy wygląd sprawia, że będą się doskonale komponować zarówno z wystrojem pokoju niemowlaka, jak i nastolatka. Innym ciekawym pomysłem jest album na zdjęcia z chrztu. Na odwrocie okładki posiada specjalną blaszkę, gdzie można wygrawerować indywidualną dedykację albo inspirujący cytat. Chcesz, by chrześniak skorzystał z prezentu, gdy trochę podrośnie? Podaruj mu dziecięcą Biblię z obrazkami. Kilkulatek chętnie posłucha opowieści czytanych przez rodziców, a w wieku szkolnym sam po nią sięgnie. Piękną pamiątką będzie także złoty łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem. Jest na tyle stylowym i uniwersalnym dodatkiem, że można go nosić przez całe życie, a jednocześnie staje się widocznym dla innych wyznaniem wiary.