Bransoletki, pierścionki czy łańcuszki ze złota to najczęściej wybierane ozdoby. Kojarzą się z elegancją, stylem i zawsze wyglądają wyjątkowo. Z upływem czasu mogą ulegać zniszczeniu i tracić swój pierwotny blask. Jednak, jeśli wiemy jak dbać o złotą biżuterię to z łatwością można temu zapobiegać.
Jak wyczyścić złotą biżuterię?
Najgorszym wrogiem biżuterii jest upływający czas i niekorzystne warunki atmosferyczne, które powodują, że nasz ulubiony pierścionek czy naszyjnik pokrywa się specyficznym nalotem. Jego głównym sprawcą jest występujący w powietrzu dwutlenek węgla, który początkowo powoduje, że złota biżuteria ma zielonkawy nalot a na końcu staje się czarna. Na całe szczęście można ten proces odwrócić. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się ponadczasowym pięknem złota należy systematycznie poddawać nasze ozdoby odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać, że powłoka rodu, którą pokryto białe złoto może się wytrzeć. Natomiast jeśli nie zadbamy o piaskowaną i satynową biżuterię to z czasem ulega ona wygładzeniu. Ozdoby z tak zwanego dmuchanego/dętego złota ze względu na swoja wyjątkową delikatność wymagają zdejmowania ich do snu.
W celu pozbycia się osadu, który pokrył nasz naszyjnik czy kolczyki mamy do wyboru kilka opcji. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić złotą biżuterię, przedstawiamy sprawdzone sposoby, za pomocą których samodzielnie przywrócić dawny blask swoim ozdobom. Wykorzystując sól z wodą skutecznie pozbędziesz się niechcianego zabrudzenia. Wystarczy wlać do miski wyłożonej folią aluminiową przegotowaną wodę, a następnie dodać do niej pięć łyżek soli kuchennej. Należy przy tym pamiętać, że naczynie nie może być wykonane z metalu i najlepiej wkładać do niego tylko po jednym przedmiocie (reakcja będzie silniejsza). Kolejnym krokiem jest wymycie biżuterii za pomocą wody i mydła. Dzięki temu pozbędziemy się zarówno osadu jak i zanieczyszczeń spowodowanych tłuszczem lub woskiem. Dodatkowo można do tak przygotowanego roztworu dodać specjalnego środka do konserwacji złota i pozostawić w nim biżuterię na ok. 4 godziny. Po tym zabiegu czyszczenia zaleca się przynajmniej raz w miesiącu przecierać ulubiona ozdobę spirytusem lub wódką. Dobrym pomysłem jest także zakupienie specjalnej ściereczki polerskiej, którą szybko usuniemy nalot. Jeśli jednak domowe metody nie przynoszą pożądanych rezultatów warto wtedy udać się do złotnika, który profesjonalnie wyczyści nam nasze ozdoby.
Zasady użytkowania biżuterii
Złoto pomimo swojej wytrzymałości jest narażone na różne szkodliwe czynniki. Znając zasady użytkowania biżuterii z pewnością jesteśmy w stanie przedłużyć blask naszych ozdób. Po pierwsze należy pamiętać o zdejmowaniu złotych dodatków podczas prac domowych, szczególnie jeśli nasze dłonie mają kontakt z drażniącymi detergentami. Złoto pomimo swojej wysokiej odporności na korozję, źle znosi chemiczne środki czyszczące, dlatego istnieje ryzyko zmatowienia powierzchni a nawet pęknięcia lutów biżuterii.
Niekorzystnie jest nosić także pierścionki na sąsiednich palcach, ponieważ pod wpływem codziennych prac ocierają się o siebie i mogą ulegać nieestetycznym zarysowaniom czy nawet odkształceniom. Jeśli posiadamy ozdoby z różnymi kamieniami szlachetnymi to warto je zdejmować do snu, aby podczas niekontrolowanych ruchów przez przypadek ich nie uszkodzić. Uderzenie np. pierścionkiem o ścianę lub o krawędź łóżka może doprowadzić do głębokich rys i uszkodzenia jego korony. Równie ważny jest sposób przechowywania biżuterii. Najkorzystniej, gdy każda nasza ozdoba posiada osobną torebkę lub specjalnie zamykane pudełko, które jest dodatkowo wyłożone miękkim materiałem. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych zarysowań oraz nadmiernego utleniania, które jest odpowiedzialne za gromadzenie się osadu na naszyjnikach, bransoletkach czy kolczykach.
Chcąc zachować niepowtarzalny blask swojej biżuterii należy stosować się kilku prostych zasad. Jeśli jednak pojawią się już pierwsze zabrudzenia można stosować sprawdzone domowe sposoby lub zdecydować się na profesjonalne czyszczenie u złotnika.