Czy wiesz jak odróżnić złoto od tombaku?

  

Złote pierścionki, bransoletki czy kolczyki to symbol elegancji i stylu. Większość kobiet nie wyobraża sobie bez nich swoich stylizacji i nie trudno się im dziwić, gdyż dodatki z tego szlachetnego metalu pięknie podkreślają delikatną kobiecą urodę. Niestety coraz więcej nieuczciwych sprzedawców próbuje oszukać klientów i oferuje produkty z tombaku, który do złudzenia przypomina złoto. Jak się przed nimi ustrzec i czy wiesz jak odróżnić złoto od tombaku?

Domowe sposoby na odróżnienie złota od tombaku

Dla tych, którzy nie wiedza co to jest tombak wyjaśniamy, że jest to stop miedz z cynkiem, który zawiera powyżej 80% miedzi. Jej wysoka zawartość sprawia, że wyroby z tombaku mają żółtą barwę, co mylnie wskazuje na to, że są one ze złota. Poza kolorem złoto i tombak nie mają ze sobą nic wspólnego. Doświadczony jubiler czy złotnik od razu zauważy, że dany pierścionek czy naszyjnik są niestety marnymi imitacjami tego cennego metalu. Każda inna osoba nie zorientuje się, że ma do czynienia z podróbką, zwłaszcza, że coraz więcej ludzi robi zakupy przez Internet i nie ma możliwości bezpośredniego oglądnięcia wybranej biżuterii. Jak zatem sprawdzić czy zamówione złote kolczyki są rzeczywiście złote? Proponujemy przetestować domowe sposoby na odróżnienie złota od tombaku, oto one:

Sprawdź próbę

Po pierwsze, po otrzymaniu wyczekiwanej paczki ze złotym pierścionkiem, zwróć uwagę jaką ma próbę a następnie sprawdź - najlepiej na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar- czy faktycznie ma ona wybity znak potwierdzający, że jest to autentyczne złoto.

Przeprowadź eksperyment z magnesem

Bardzo szybko dowiesz się, czy nie zostałeś oszukany, kiedy wykonasz test magnesu. Złoto nie ma właściwości magnetycznych, dlatego nie przyklei się do złotej biżuterii. Warto przy tym pamiętać, że kolczyki czy bransoletki, które są mniej niż dwudziestocztero karatowe mogą zacząć drgać pod wpływem magnesu. Tylko ozdoby najwyższej próby będą obojętne na jego działanie.

Zrób test gęstości

Sprawdzenie gęstości złota wymaga wykonania pewnych obliczeń matematycznych, z którymi na pewno sobie poradzisz. Przed wykonaniem testu musisz wiedzieć, że gęstość złota wynosi około 19,3 g/cm³. A więc tak,  w pierwszej kolejności wlej do szklanki wodę i sprawdź jej objętość. Potem włóż do niej złotą ozdobę i ponownie wykonaj pomiar. Następnie oblicz różnicę między pomiarami i na końcu podziel masę biżuterii przez wynik różnicy.

Dokładnie przeanalizuj kolor biżuterii

Złoto mimo swej delikatności, jest odporne na rdzewienie i nie ma tendencji do plamienia skóry, dlatego dokładnie przypatrz się jaki kolor ma Twoja ozdoba, czy zauważasz na niej przebarwienia i przetarcia? Podróbki mają w swoim składzie wiele stopów, które po wejściu w reakcję z powietrzem lub z wodą mogą właśnie powodować powstawanie osadu czy plam.

Jaki sklep jubilerski wybrać?

Zastanawiasz się jaki sklep jubilerski wybrać? Przede wszystkim sprawdzony. Możesz zapytać koleżanek czy znajomych, gdzie oni najczęściej kupują biżuterię. Jeśli robisz zakupy przez Internet sprawdź, czy dany sklep cieszy się popularnością i czy inni kupujący wystawili mu pozytywne opinie. Nie daj się też skusić na rzekomo konkurencyjne ceny. Złoto to szlachetny metal, więc musi trochę kosztować. Zbyt niskie ceny kolczyków czy łańcuszków powinny wzbudzić Twoją czujność.

Zwykłemu konsumentowi, który chce kupić piękną złotą biżuterię ciężko jest odróżnić ją od wyrobów z tombaku. Można spróbować zweryfikować prawdziwość złota domowymi sposobami, ale najbezpieczniej jest kupić wymarzone kolczyki czy łańcuszki w sprawdzonych jubilerskich sklepach internetowych.

Leave a Reply